Post by dawnie on Nov 26, 2010 22:12:58 GMT
Posted on behalf of Sue ;D
Results of the “Champions of the Future” November 21st 2010
Welsh Section B Class 1 Filly/Colt Foal
1st….Mynach Party Girl
2nd....Seves Dontpush1t
3rd….Bronheulog Almira
4th….Llangeitho Rosie Lee
Class 2. Yearling Filly/Gelding
1st….Bronheulog Welsh Poppy
Class 3.
No Entries
Class 4. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st ….Paddock Olivia
2nd….Janpete Babycham
3rd….Wian Bright Boy
Champion…..Paddock Olivia
Reserve…..Janpete Babycham
Welsh Part-Bred
Class 8. Filly/Gelding Foal
1st….Kidside Pride ‘n’ Joy
2nd….Sulan Picasso
3rd….Dancha Xandu
4th …Izzell Crimson Embers
Class 9.
Yearling Colt/Filly/Gelding
1st….Esprit ‘de’ Mooiman
2nd…Magic Flyer
3rd…Simba’s Pride
4th…Whalley Romeo
Class 10.
1st…Bronze Tribune
2nd…Carbon Copy
3rd…Corran Royal Knight
Class 11
No Entries
Champion….Bronze Tribune
Reserve…….Esprit ‘de’ Mooiman
Welsh Section A
Class 14. Filly/Gelding Foal
1st…Kelkardi Monteana
2nd…Greenmeadows Miss Saigon
3rd…Maesgwyn Helli
4th…Bronhelegen Keavy
Class 15. Colt Foal
1st…Forlan Candy Man
2nd…Shawgreen topgun
3rd…Lessam Vulcan
4th…Lawkholme Saracen
Class 16. Yearling Filly/Gelding
1st….Coffeepot Aryzona
2nd,,,Steephill harmony
3rd…Julmar Golden Promise
Class 17. Yearling colt
1st…Glynffynon Gandalf
2nd…Swinford Early Edition
3rd…Steephill Denman
Class 18. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st…Talsarn Rebecca
2nd…Menai Silver Tania
3rd…Dolrhedyn Sequin
4th…Julmar Red Rose
Class 19. 2/3yr old Colt
1st…Crimond Elite
2nd…Glynffynon Peter Pan
Champion…Crimond Elite
Reserve…..Forlan Candy Man
Welsh Section C.
Class 22. Foal. Filly/Gelding
1st…Bryncarreg Lady Gaga
2nd…Bairdmoor Georgiana
3rd…Glynwyn Pixie Lott
4th…Bairdmoor Rihanna
Class 23. Colt Foal
1st…Tyngwndwn Rhodri
Class 24. Yearling Filly/Gelding
1st….Ewyn Juliet
2nd…Heolas Lowri
3rd…Walena Black Knight
4th…Bodernog Francessca
Class25..Yearling Colt
1st…Annod Lightening
2nd…Laurtom Dancemaster
3rd…Newgap Replica
4th…Dagwood Gangsta
Class 26. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st…Newgap Suehelen
2nd…Rockside Angels Gift
3rd…Deicin Ebony
Class 27. 2/3 yr old Colt
1st…Renvarg Robin Hood
2nd…Crugybar Daniel
3rd…Llanidan Gold Ring
Champion….Ewyn Juliet
Reserve….Bryncarreg Lady Gaga.
Welsh Section D.
Class 30 Foal: Filly/Gelding
1st….Willgar Pandora
2nd…Bairdmoor Lady Gaga
3rd…Penhwnllys Bay Maid
4th…Bairdmoor Beyonce
Class 31. Foal: Colt
1st…Caerderwen Jac Y Bachen
2nd…Llynhelyg Reflection
3rd…Glyndwr Lord Nelson
4th…Hepste Ted
Class 32. Yearling Filly/Gelding
1st…Llynhelyg Welsh Lady
2nd…Llanwen Telynor
3rd…Broadley Quintessential
4th…Brynithon Viscount
Class 33. Yearling Colt
1st…Solloway Versace
2nd…Ionos Captain Jack
3rd…Swalesmoor Viking
4th…Glynnedd Tom Pepper
Class 34. 2/3yr old Filly/Gelding
1st…Tireinon Generous Gem
2nd…Tireinon Melody
3rd…Glantraeth Honeysuckle
4th…Adelaidgrange Charlotte
Class 35. 2/3 yr old Colt
1st…Ilar Ambassador
2nd…Stepol The Full Monty
3rd…Pentparc Lion King
Champion…Ilar Ambassador
Reserve…Caerderwen Jack Y Bachen
Arab-Pure/Part-Bred & Anglo
Champion…Tez Elijah
Beseeka Lady Luck
Potential Sports/Competion Horse/Pony
Champion…Beseeka Lady Luck
Reserve…Madamoiselle Ruby
Open Youngstock
Champion….Bronze Tribune
Reserve…Llangeitho Rosie Lee
Coloured/Palomino/Spotted/Cremello/Dun
Champion…Belle Queue Noire
Reserve…No Record
Produce Class Welsh
1st….Esprit ‘De’ Mooiman & Carbon Copy…….Sire:Mooiman
Produce Class Open
1st…Sulan Seeing Double & Sulan Bedazzled…Sire:Elektron
Millcroft Gelding Award
Champion…Rhyfeddol Duplicate
Reserve…Walena Black Knight
Supreme Foal
Champion…Bryncarreg Lady Gaga
Reserve…Forlan Candy Man
Supreme Yearling.
Champion…Esprit ‘de’ Mooiman
Reserve…No Record
Supreme Youngstock
Champion…Paddock Olivia
Reserve…. Crimond Elite
Results of the “Champions of the Future” November 21st 2010
Welsh Section B Class 1 Filly/Colt Foal
1st….Mynach Party Girl
2nd....Seves Dontpush1t
3rd….Bronheulog Almira
4th….Llangeitho Rosie Lee
Class 2. Yearling Filly/Gelding
1st….Bronheulog Welsh Poppy
Class 3.
No Entries
Class 4. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st ….Paddock Olivia
2nd….Janpete Babycham
3rd….Wian Bright Boy
Champion…..Paddock Olivia
Reserve…..Janpete Babycham
Welsh Part-Bred
Class 8. Filly/Gelding Foal
1st….Kidside Pride ‘n’ Joy
2nd….Sulan Picasso
3rd….Dancha Xandu
4th …Izzell Crimson Embers
Class 9.
Yearling Colt/Filly/Gelding
1st….Esprit ‘de’ Mooiman
2nd…Magic Flyer
3rd…Simba’s Pride
4th…Whalley Romeo
Class 10.
1st…Bronze Tribune
2nd…Carbon Copy
3rd…Corran Royal Knight
Class 11
No Entries
Champion….Bronze Tribune
Reserve…….Esprit ‘de’ Mooiman
Welsh Section A
Class 14. Filly/Gelding Foal
1st…Kelkardi Monteana
2nd…Greenmeadows Miss Saigon
3rd…Maesgwyn Helli
4th…Bronhelegen Keavy
Class 15. Colt Foal
1st…Forlan Candy Man
2nd…Shawgreen topgun
3rd…Lessam Vulcan
4th…Lawkholme Saracen
Class 16. Yearling Filly/Gelding
1st….Coffeepot Aryzona
2nd,,,Steephill harmony
3rd…Julmar Golden Promise
Class 17. Yearling colt
1st…Glynffynon Gandalf
2nd…Swinford Early Edition
3rd…Steephill Denman
Class 18. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st…Talsarn Rebecca
2nd…Menai Silver Tania
3rd…Dolrhedyn Sequin
4th…Julmar Red Rose
Class 19. 2/3yr old Colt
1st…Crimond Elite
2nd…Glynffynon Peter Pan
Champion…Crimond Elite
Reserve…..Forlan Candy Man
Welsh Section C.
Class 22. Foal. Filly/Gelding
1st…Bryncarreg Lady Gaga
2nd…Bairdmoor Georgiana
3rd…Glynwyn Pixie Lott
4th…Bairdmoor Rihanna
Class 23. Colt Foal
1st…Tyngwndwn Rhodri
Class 24. Yearling Filly/Gelding
1st….Ewyn Juliet
2nd…Heolas Lowri
3rd…Walena Black Knight
4th…Bodernog Francessca
Class25..Yearling Colt
1st…Annod Lightening
2nd…Laurtom Dancemaster
3rd…Newgap Replica
4th…Dagwood Gangsta
Class 26. 2/3 yr old Filly/Gelding
1st…Newgap Suehelen
2nd…Rockside Angels Gift
3rd…Deicin Ebony
Class 27. 2/3 yr old Colt
1st…Renvarg Robin Hood
2nd…Crugybar Daniel
3rd…Llanidan Gold Ring
Champion….Ewyn Juliet
Reserve….Bryncarreg Lady Gaga.
Welsh Section D.
Class 30 Foal: Filly/Gelding
1st….Willgar Pandora
2nd…Bairdmoor Lady Gaga
3rd…Penhwnllys Bay Maid
4th…Bairdmoor Beyonce
Class 31. Foal: Colt
1st…Caerderwen Jac Y Bachen
2nd…Llynhelyg Reflection
3rd…Glyndwr Lord Nelson
4th…Hepste Ted
Class 32. Yearling Filly/Gelding
1st…Llynhelyg Welsh Lady
2nd…Llanwen Telynor
3rd…Broadley Quintessential
4th…Brynithon Viscount
Class 33. Yearling Colt
1st…Solloway Versace
2nd…Ionos Captain Jack
3rd…Swalesmoor Viking
4th…Glynnedd Tom Pepper
Class 34. 2/3yr old Filly/Gelding
1st…Tireinon Generous Gem
2nd…Tireinon Melody
3rd…Glantraeth Honeysuckle
4th…Adelaidgrange Charlotte
Class 35. 2/3 yr old Colt
1st…Ilar Ambassador
2nd…Stepol The Full Monty
3rd…Pentparc Lion King
Champion…Ilar Ambassador
Reserve…Caerderwen Jack Y Bachen
Arab-Pure/Part-Bred & Anglo
Champion…Tez Elijah
Beseeka Lady Luck
Potential Sports/Competion Horse/Pony
Champion…Beseeka Lady Luck
Reserve…Madamoiselle Ruby
Open Youngstock
Champion….Bronze Tribune
Reserve…Llangeitho Rosie Lee
Coloured/Palomino/Spotted/Cremello/Dun
Champion…Belle Queue Noire
Reserve…No Record
Produce Class Welsh
1st….Esprit ‘De’ Mooiman & Carbon Copy…….Sire:Mooiman
Produce Class Open
1st…Sulan Seeing Double & Sulan Bedazzled…Sire:Elektron
Millcroft Gelding Award
Champion…Rhyfeddol Duplicate
Reserve…Walena Black Knight
Supreme Foal
Champion…Bryncarreg Lady Gaga
Reserve…Forlan Candy Man
Supreme Yearling.
Champion…Esprit ‘de’ Mooiman
Reserve…No Record
Supreme Youngstock
Champion…Paddock Olivia
Reserve…. Crimond Elite